ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Technická univerzita v Liberci

Fontes Nissae - Prameny Nisy - 2013/1

Periodikum zaměřené na oblast historie, památek a umění obsahuje šest odborných textů, přinášejících tradičně především výsledky aktuálních výzkumů zacílených na ...

105 Kč

91 Kč bez DPH
  • skladem
  • do 1-2 dnů
Záruka 24 měsíců
Vyr. číslo : 98

Fontes Nissae - Prameny Nisy - 2013/1

Periodikum zaměřené na oblast historie, památek a umění obsahuje šest odborných textů, přinášejících tradičně především výsledky aktuálních výzkumů zacílených na dávnou i novodobou historii regionu.

Úvodní text Milana Svobody je věnován rozboru pozoruhodné sgrafitové výzdoby hradu a zámku Frýdlant, zasazenému do kontextu pohnutých událostí náboženských válek druhé poloviny 16. století. Jiným a doposud v rámci regionu minimálně reflektovaným tématem je historie sborů Církve československé husitské v Libereckém kraji, kterou zpracovala ve své obsáhlé studii Petra Šternová na základě dlouhodobého výzkumu zaměřeného na jednotlivé stavby. Období tzv. normalizace přibližuje studie Roberta Filipa, věnovaná dějinám správy, a studie Jaroslava Pažouta, která na příběhu pedagoga Jiřího Veselého ukazuje reálné kontury těch let, doplněné autentickou edicí. Zpět do časů renesančních kavalírů Vás zavede materiál Pavla Jakubce, věnovaný zvonům na Hrubém Rohozci a Sychrově. Výtvarné umění je tentokrát zastoupeno 19. stoletím. Soubor kreseb vídeňského malíře Carla Pischingera na Hrubém Rohozci zpracoval Petr Janák. V závěru čísla naleznete jako obvykle recenze aktuální kulturně-historické produkce týkající se regionu.


Vydavatelem periodika je Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, na jeho podobě se spolupodílejí Krajská vědecká knihovna v Liberci, Městské muzeum v Železném Brodě, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, Oblastní galerie v Liberci, Severočeské muzeum v Liberci, Státní okresní archiv Jablonec nad Nisou a Státní okresní archiv Liberec.

Specifikace: celobarevná vázaná
Autor:
Vydavatel: Technická univerzita v Liberci
Počet stran: 96
Formát: 21x28,4 cm
Jazyk: čeština
Datum vydání: 2013
ISBN: