ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Nakladatelství RK

Krakonošův rok

Rok na krkonošských horách v lidové poudačce, pořekadle a písni. Pašeráci, horalé, tkalci, pověsti o Krakonošovi. Ale ...

330 Kč

287 Kč bez DPH
  • skladem
  • do 1-2 dnů
Záruka 24 měsíců
Vyr. číslo : 131

Krakonošův rok

Rok na krkonošských horách v lidové poudačce, pořekadle a písni.

Pašeráci, horalé, tkalci, pověsti o Krakonošovi. Ale také lidové zvyky a příhody, co se kde po horách šustly.

Autorkami knihy jsou Amálie Kutinová a Marie Kubátová - mj. také autorka Krkonošských pohádek.

Nahlédneme do života zdejších horalů, jejich zvyků, moudrosti a také svérázného humoru. Příběhy našich prapředků a způsob, jakým řešili každodenní svízele a na druhé straně si užívali i radosti, jak viděli a vykládali si svět okolo sebe, má v naší současné době obzvláštní půvab. Je dobré připomenout si některé životní pravdy, na něž ve spěchu dnešní doby někdy tak trochu zapomínáme.

Na více než dvoustech stranách najdete i reprodukce lidového umění z rozsáhlých fondů Krkonošského muzea v Jilemnici a krásně se tak podíváte do naší minulosti.

Kniha je ilustrována dřevoryty naší přední výtvarnice Zdeny Kabátové-Táborské, jejíž tvorba je inspirována právě lidovou grafikou.

Na pozadí měsíčního běhu žití v Krkonoších je podán široký obraz místní lidové tradice.Autorky dokládají mnohotvárnost zdejšího života výběrem nejtypičtějších útvarů krkonošského folkloru, jež zapsaly při osobním kontaktu s posledními pamětníky přesně ve chvíli, kdy se už i v těchto odlehlých končinách začal projevovat postupný proces rozpadu ústní lidové slovesnosti. Dílo je napsáno v krkonošském nářečí a obsahuje řadu popisů míst, která dnes již vypadají naprosto jinak.

Specifikace: celobarevná vázaná
Autor: Roman Karpaš
Vydavatel: Nakladatelství RK
Počet stran: 232
Formát:
Jazyk: čeština
Datum vydání: 2020
ISBN: 978-80-87100-46-2