ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Knihy 555

Pohádka o Protržené přehradě

Milí čtenáři, ke stému výročí protržení přehrady na Bílé Desné vychází má kniha "Pohádka o protržené přehradě". Vy, kteří ...

236 Kč

205 Kč bez DPH
  • skladem
  • do 1-2 dnů
Záruka 24 měsíců
Vyr. číslo : 121

Pohádka o Protržené přehradě

Milí čtenáři,

ke stému výročí protržení přehrady na Bílé Desné vychází má kniha "Pohádka o protržené přehradě". Vy, kteří znáte některou z mých publikací, vztahujících se k Boženě Němcové, si možná položíte otázku, proč ta tématická změna. Ale jde jen o dvě stránky téže mince. Jsem učitelka českého jazyka a dějepisu a můj zájem je po celý život zaměřen na literaturu a historii. Od útlého dětství mě obklopují pohádky Boženy Němcové. Jako malá jsem znala zpaměti, a to doslova, pohádky Sůl nad zlato a O dvanácti měsíčkách. S oblibou jsem je přednášela a také ilustrovala. Obdivovala jsem Boženu Němcovou, její spisovatelský talent, a proto jsem po ní začala pátrat. Výsledky svého dlouholetého bádání v českých i zahraničních archivech jsem zveřejnila v knize Tajemství Barunky Panklové. Knihou Kateřina Zaháňská jsem chtěla představit paní kněžnu z Babičky v její reálné podobě a v historickém románu Dorothea vévodkyně Kuronská píšu o matce vévodkyně Zaháňské. Hrabě Kinský o ní prohlásil, že půvabnější a krásnější ženu ve svém životě nepoznal.

Miluji pohádky. Patří k mým nejoblíbenějším televizním pořadům. Sleduji, jak se podařilo je dramaticky a režijně zpracovat a zahrát. Pohádka je jedním z nejúčinnějších výchovných prostředků. Učí děti přemýšlet, rozlišovat dobro a zlo, rozvíjí jejich fantazii, jazyk, cit i estetické vnímání.

Svou knihou chci pohádkovou formou přiblížit mladé generaci historickou událost, která se udála 18. září 1916 během první světové války v Jizerských horách. Přinesla lidem utrpení a žal, a to následkem nedokonalé lidské práce a technického myšlení. Využívám této příležitosti, abych poukázala také na krásy našich hor a vštípila dětem lásku k přírodě. Pokud se vydáte po stopách vodních skřítků, o kterých pohádkový příběh vypráví, projdete půvabnou horskou krajinou, Harrachovem a Mumlavskými vodopády počínaje, přes osadu Jizerku, Miloslavem Nevrlým poeticky nazvanou Koruna Jizerských hor, až po horu Jizeru a Černá jezírka. Zde poblíž pramení řeky Černá a Bílá Desná a ne každý prameny těchto řek zná, ne každý se prošel podél vodopádů Černé Desné a jejími Pekelnými kameny. Najít studánku Dobrý Born /Dobrá voda/, nacházející se poblíž osady Novina a nedaleko Protržené přehrady, je malé dobrodružství. Ale o to větší je radost, když se to podaří. Chtěla bych svým vyprávěním vybídnout rodiče a děti k vycházkám a výletům, protože domov a jeho přírodní zvláštnosti a skvosty bychom měli dobře znát. Jen tak je pojmeme do svého srdce a povědomí. To bylo cílem mého psaní a byla bych ráda, kdyby knížka nejenom pobavila a zaujala svým pohádkovým příběhem, ale přinesla i náměty k poznávání naší vlasti a tím i skutečné prožitky štěstí.

Jako důkaz, že i já jsem procházela a poznávala zdejší kraj, přikládám dvě fotografie. Tehdy, bylo to 5. srpna 1993, jsem s přáteli vyhledala právě studánku Dobrý Born. Vzrostlý smrk byl již poražen a na jeho místo jsme vysadili nový. Pak jsme si prohlédli Protrženou přehradu. Bylo to překrásné odpoledne. Ať se také Vám vydaří mnoho takových nezapomenutelných procházek Jizerskými horami.


Helena Sobková


Více možností odběru knihy a další informace na: www.protrzenka.cz

Specifikace: celobarevná vázaná
Autor: Helena Sobková
Vydavatel: Knihy 555
Počet stran: 64
Formát: 21x29,7 cm
Jazyk: čeština
Datum vydání: 2016
ISBN: